Jump to: navigation, search

Gallant Fox Handicap

Ungraded stakes race
Gallant Fox Handicap
Location Aqueduct Racetrack
Queens, New York, United States
Inaugurated 1939
Race type Thoroughbred - Flat racing
Website www.nyra.com/index_aqueduct
Race information
Distance 1⅝ miles (13 furlongs)
Track Dirt, left-handed
Qualification Three-years-old & up
Weight Assigned
Purse $65,000

The Gallant Fox Handicap is an American Thoroughbred horse race run annually at the end of December at Aqueduct Racetrack in the Borough of Ozone Park, Queens, New York. An ungraded stakes, it is open to horses age three and older and contested on dirt at a distance of one and five eighths miles.

Inaugurated in 1939 at the old Jamaica Racetrack, it is named for Gallant Fox, the second winner of the U.S. Triple Crown in 1930. In 1958, the race was moved to the Aqueduct Racetrack.

The Gallant Fox Handicap has been raced at various distances:

  • 1⅝ miles : 1939-1947, 1954–1959, 1961 present
  • 11/16 miles : 1948-1953
  • 1¾ miles : 1960

As a result of bad weather, the 2000 Gallant Fox Handicap was rescheduled and raced on January 1, 2001.

Contents

Records

Speed record:

Most wins:

  • 3 - Coyote Lakes (2000, 2001, 2002)

Most wins by a jockey:

Most wins by a trainer:

Most wins by an owner:

  • 4 - Roderick J. Valente (1998, 2000, 2001, 2002)

Winners

Year

Winner

Age

Jockey

Trainer

Owner

Time
2008 Delosvientos 5 Eddie Castro Giuseppe Iadisernia Giuseppe Iadisernia 2:49.33
2007 Nite Light 3 Mike Luzzi Todd A. Pletcher Edward P. Evans 2:47.45
2006 Successful Affair 4 Ramon Dominguez Gary C. Contessa Winning Move Stable 2:44.22
2005 Navesink River 4 Mike Luzzi Todd A. Pletcher Char-Mari Stable 2:44.96
2004 Tamburello 5 Norberto Arroyo, Jr. Michael Miceli Michael Miceli 2:43.95
2003 Loving 7 Jose L. Espinoza Richard E. Dutrow, Jr. Goldfarb, Roach et al. 2:45.08
2002 Coyote Lakes 7 Mike Luzzi Bruce N. Levine Roderick J. Valente 2:43.54
2001 Coyote Lakes 7 Chuck C. Lopez Bruce N. Levine Roderick J. Valente 2:44.77
2000 Coyote Lakes 7 Mike Luzzi Bruce N. Levine Roderick J. Valente 2:45.74
1999 Early Warning 4 Jorge F. Chavez Todd A. Pletcher Dogwood Stable 2:42.94
1998 Aavelord 4 Chuck C. Lopez Bruce N. Levine Roderick J. Valente 2:46.00
1997 Unreal Turn 5 Chuck C. Lopez Frank Generazio, Jr. Patricia A. Generazio 2:46.60
1996 Ave's Flag 4 Jorge F. Chavez Steve Klesaris McNulty, Omland 2:45.80
1995 Yourmissinthepoint 4 John Velazquez Steve Klesaris Mark Parezo 2:45.20
1994 Serious Spender 3 Jorge F. Chavez Dominick A. Schettino John Caputo 2:44.80
1993 Michelle Can Pass 5 Mike E. Smith John M. DeStefano, Jr. Jay Gee Jay Stable 2:46.00
1992 Michelle Can Pass 4 Aaron Gryder John M. DeStefano, Jr. Jay Cee Jay Stable 2:45.80
1991 Challenge My Duty 4 Chris Antley D. Wayne Lukas William M. Rickman 2:47.00
1990 Power Lunch 3 Craig Perret D. Wayne Lukas Calumet Farm 2:47.00
1989 Passing Ships 5 Edgar Prado Robert P. Klesaris Gold-N-Oats Stable 2:50.20
1988 Nostalgia's Star 6 Eddie Maple C. R. McGaughey III Mary J. Hinds 2:45.60
1987 Soar To The Stars 4 Julie Krone C. R. McGaughey III Ogden Mills Phipps 2:43.80
1986 Buckley Boy 4 Michael A. Gonzalez John J. Tammaro, Jr. George C. Frostad 2:44.20
1985 Jane's Dilemma 4 Jorge Velasquez J. William Boniface Robert Meyerhoff 2:48.00
1984 Puntivo 4 Robbie Davis Edward I. Kelly, Sr. Edward I. Kelly, Sr. 2:45.80
1983 Dance Caller 3 Jimmy Miranda H. Allen Jerkens Hobeau Farm 2:45.80
1982 Bar Dexter 5 Jeffrey Fell Lou Mondello Woodside Stud 2:46.60
1981 Alla Breva 4 Richard Migliore Philip G. Johnson Ken Mort Stable 2:43.40
1980 Relaxing 4 Ramon Encinas Angel Penna, Sr. Ogden Phipps 2:43.40
1979 Identical 4 Eric Beitia Pancho Martin Viola Sommer 2:43.60
1978 Wise Philip 5 Angel Cordero, Jr. William Boland Ruth E. Streit 2:45.20
1977 Cunning Trick 4 Jean Cruguet William H. Turner, Jr. William T. Pascoe 2:44.20
1976 Frampton Delight 4 Steve Cauthen Everett W. King Len Ragozin 2:46.00
1975 Sharp Gary 4 Sandy Hawley Robert J. Frankel Edward R. Scharps 2:40.40
1974 Big Spruce 5 Angel Santiago Victor J. Nickerson Elmendorf Farm 2:41.60
1973 Big Spruce 4 Angel Santiago Victor J. Nickerson Elmendorf Farm 2:42.00
1972 Crafty Khale † 3 Braulio Baeza Robert L. Dotter Mrs. Nelson I. Asiel 2:41.00
1971 Hitchcock 5 Ron Turcotte Pancho Martin Sigmund Sommer 2:42.80
1970 Hitchcock 4 Eddie Belmonte Pancho Martin Sigmund Sommer 2:41.60
1969 Ship Leave 3 Angel Cordero, Jr. Angel Penna, Sr. Gustave Ring 2:42.60
1968 Funny Fellow 3 Braulio Baeza Edward A. Neloy Wheatley Stable 2:41.80
1967 Niarkos 7 Eddie Belmonte John H. Adams Hasty House Farm 2:43.60
1966 Munden Point 4 John L. Rotz Ira Hanford Loren P. Guy 2:42.60
1965 Choker 5 Michael Venezia H. Allen Jerkens Hobeau Farm 2:48.00
1964 Smart 5 Eldon Nelson Henry S. Clark Christiana Stable 2:42.80
1963 Sunrise Flight 4 Larry Adams Walter A. Kelley Little M. Farm 2:43.00
1962 Sensitivo 5 Manuel Ycaza Arnold N. Winick Robert F. Bensinger 2:42.20
1961 Polylad 5 Herb Hinojosa Thomas M. Miles Mrs. Q. A. S. McKean 2:45.60
1960 Don Poggio 4 Sam Boulmetis, Sr. Robert L. Dotter Gustave Ring 2:55.80
1959 Bald Eagle 4 Manuel Ycaza Woody Stephens Cain Hoy Stable 2:41.00
1958 Admiral Vee 6 Ted Atkinson H. Allen Jerkens Edward Seinfeld 2:43.40
1957 Eddie Schmidt 4 Ismael Valenzuela H. Allen Jerkens Leroy G. Burns 2:42.40
1956 Summer Tan 4 David Erb Sherril W. Ward Mrs. John W. Galbreath 2:41.60
1955 Misty Morn 3 Sidney Cole James E. Fitzsimmons Wheatley Stable 2:42.40
1954 Social Outcast 4 Ovie Scurlock William C. Winfrey Alfred G. Vanderbilt II 2:44.80
1953 Royal Vale 5 Jack Westrope James E. Ryan Esther du Pont Weir 1:55.40
1952 Spartan Valor 4 James Stout Frank Catrone William G. Hellis Jr. 1:56.20
1951 County Delight 4 Eric Guerin James E. Ryan Rokeby Stable 1:57.60
1950 Better Self 5 William Boland Max Hirsch King Ranch 1:57.00
1949 Coaltown 4 Steve Brooks Horace A. Jones Calumet Farm 1:56.20
1948 Faultless 4 Hedley Woodhouse Horace A. Jones Calumet Farm 1:57.20
1947 Stymie 6 Conn McCreary Max Hirsch Ethel D. Jacobs 2:42.40
1946 Stymie 5 Basil James Max Hirsch Ethel D. Jacobs 2:42.80
1945 Reply Paid 3 Herb Lindberg George W. Carroll Mrs. Louis Rabinowitz 2:44.60
1944 Some Chance 5 Albert Snider B. Frank Christmas Abram S. Hewitt 2:46.00
1943 Eurasian 3 Herb Lindberg Sol Rutchick Havahome Stable 2:48.00
1942 Dark Discovery 4 Warren Mehrtens Max Hirsch John A. Bell, Jr. 2:44.20
1941 Market Wise 3 Wendell Eads George W. Carroll Louis Tufano 2:46.00
1940 Salaminia 3 Don Meade Duval A. Headley Hal Price Headley 2:43.60
1939 Isolater 6 James Stout James E. Fitzsimmons Belair Stud 2:43.00

  • † In 1972, Autobiography finished first, but was disqualified and set back to second.

Other North American marathon races

On dirt:

On turf:

References



Share

Premier Equine Classifieds

Subscribe

Subscribe to our newsletter and keep abreast of the latest news, articles and information delivered directly to your inbox.

Did You Know?

Modern horse breeds developed in response to a need for "form to function", the necessity to develop certain physical characteristics in order to perform a certain type of work... More...


The Gypsy Cob was originally bred to be a wagon horse and pulled wagons or caravans known as Vardos; a type of covered wagon that people lived in... More...


Archaeological evidence indicates that the Arabian horse bloodline dates back 4,500 years. Throughout history, Arabian horses spread around the world by both war and trade.... More...


That the term "Sporthorse" is a term used to describe a type of horse rather than any particular breed... More...