Jump to: navigation, search

Lawrence Realization Stakes

The Lawrence Realization Stakes was an American horse race first run in 1889. The race, on turf, for three-year-old Thoroughbreds, was last run in 2005.

Contents

History

Inaugurated at the Sheepshead Bay Race Track at Gravesend, New York, it was held there until 1913. At that time, the race was the richest stakes for three-year-olds in the United States.

It was run as the Realization Stakes until 1899, when it was renamed to honor James G. K. Lawrence, President of the Coney Island Jockey Club which owned the Racetrack. (Lawrence was also responsible the creation of Futurity Stakes in 1888).

The stakes were run at Aqueduct Racetrack in 1959 and 1961, and again from 1918 to 1969[contradiction]. It was moved to Belmont Park on Long Island[when?] where it was run as a Grade III event on dirt. The race continued to be run here, until it was removed from the calendar in 2005 by the New York Racing Association (NYRA) in an effort to remain financially viable.

For seven decades, the Lawrence Realization Stakes remained the second most prestigious annual event in the American horse racing calendar: second only to the American Triple Crown.

Only two horses contested the race in the years 1918, 1920, 1944, and 1946. Due to the large number of entrants in 1976 and 1985 it was run in two divisions.

The race was contested over various distances:

  • 1⅝ miles : 1889-1913, 1918-1969
  • 1½ miles : 1916-1917, 1970-2004
  • 1⅛ miles : 2005

Records

On September 4, 1920, Man o' War won the 1⅝-mile Lawrence Realization by 100 lengths over the only other runner Hoodwink. His time for the race: 2:40 4/5, shattered the world record by 1 3/5 seconds over 1⅝ miles, and was his fifth record-setting performance that year[citation needed].

Speed record:

  • At 1½ miles : 2:25.94 - Parade Ground (1998)
  • At 1⅝ miles : 2:40.80 - Man o' War (1920) Battle Joined (1962)

Most wins by a jockey:

Most wins by a trainer:

Most wins by an owner:

Winners

Year

Winner

Jockey

Trainer

Owner

Time
2005 Taming The Tiger Ramon Dominguez Robert P. Klesaris C D and G Stable et al. 1:49.72
2004 Gunning For Joe Bravo Timothy Walsh Mrs. Thomas J. Walsh 2:29.91
2003 Kicken Kris Javier Castellano Michael Matz Brushwood Stable 2:27.98
2002 Fisher Pond John Velazquez Todd A. Pletcher Eugene & Laura Melnyk 2:30.34
2001 Sharp Performance John Velazquez David Donk William Bloom 2:27.04
2000 Ciro Jose A. Santos Christophe Clement Jayeff B Stables 2:31.48
1999 Gritty Sandie Mike E. Smith James J. Toner C. Kimmel & Nicholson 2:28.60
1998 Parade Ground Pat Day Neil J. Howard W. S. Farish & S. C. Hilbert 2:25.94
1997 Renewed Filiberto Leon Carlos F. Martin Murray Garren 2:27.21
1996 Da Dean Richard Migliore James Lawrence II Mrs. Stephen Clark 2:39.06
1995 Flitch Mike E. Smith William Badgett, Jr. Loblolly Stable 2:34.40
1994 Personal Merit Jorge F. Chavez William W. Perry Daffodil Hill Farm 2:29.30
1993 Strolling Along Chris McCarron Shug McGaughey Ogden Phipps 2:32.70
1992 Timber Cat Robbie Davis Robert P. Lake Ping W. Tam 2:28.87
1991 Jaded Dancer Jean-Luc Samyn Patrick J. Kelly Live Oak Plantation Racing 2:32.00
1990 Baylis Lanfranco Dettori Luca Cumani Sheikh Mohammed 2:29.00
1989 Caltech Rene Douglas Eduardo Azpurua, Jr. David S. Romanik 2:26.00
1988 Blew By Em Chris Antley Michael Daggett Joseph B. Singer 2:27.20
1987 Tertiary Zone Sandy Hawley Peter Cole Dan J. Agnew 2:30.00
1986 The Lone Ranger Chris McCarron Michael Sedlacek Rory Green Stable 2:37.40
1985 Danger's Hour Don MacBeth MacKenzie Miller Rokeby Stables 2:30.40
1985 Noisy When Hot Jose A. Santos Floreano Fernandez Brazil Stables 2:28.00
1984 Roving Ministrel Kenny Skinner Lawrence Kelly Craig F. Cullinan 2:28.40
1983 Moon Spirit Angel Cordero, Jr. Angel Penna, Jr. Blanche Wise 2:26.40
1982 Ten Below Jimmy Miranda Pancho Martin Viola Summer 2:27.40
1981 Our Captain Willie Angel Cordero, Jr. Lou Rondinello Daniel M. Galbreath 2:26.00
1980 Rumbo Bill Shoemaker Thomas Bell, Jr. Gayno-Bell Stable 2:27.60
1979 Golden Act Sandy Hawley Loren Rettele W. H. Oldknow & R. W. Phipps 2:27.20
1978 Mac Diarmida Jean Cruguet Flint S. Schulhofer Jerome M. Torsney 2:29.20
1977 Zihov Antonio Graell Joseph R. Nash Mrs. Joseph Nash 2:27.60
1976 Great Contractor Pat Day Roger Laurin Howard P. Wilson 2:31.60
1976 L'Heureux Donald Pierce Neil D. Drysdale Saron Stable 2:35.00
1975 Grab Bag Jean Cruguet Thomas J. Kelly John M. Schiff 2:26.80
1974 Prod Jorge Velasquez MacKenzie Miller Cragwood Stables 2:28.20
1973 Amen Eddie Belmonte Philip G. Johnson Dee-Bob Stable 2:36.80
1972 Halo Braulio Baeza MacKenzie Miller Cragwood Stables 2:27.60
1971 Specious Eddie Maple Victor J. Nickerson Elmendorf Farm 2:42.20
1970 Kling Kling Jean Cruguet Thomas J. Kelly John M. Schiff 2:41.20
1969 Oil Power Jean Cruguet James P. Conway Elmendorf Farm 2:44.60
1968 Funny Fellow Braulio Baeza Edward A. Neloy Wheatley Stable 2:44.20
1967 Successor Braulio Baeza Edward A. Neloy Wheatley Stable 2:43.40
1966 Buckpasser Braulio Baeza Edward A. Neloy Ogden Phipps 2:45.00
1965 Munden Point Sam Boulmetis, Sr. Ira Hanford Loren P. Guy 2:42.00
1964 Quadrangle Manuel Ycaza J. Elliott Burch Rokeby Stable 2:42.60
1963 Dean Carl Bobby Ussery Paul Bongarzone Paul Bongarzone 2:43.80
1962 Battle Joined Manuel Ycaza Woody Stephens Cain Hoy Stable 2:40.80
1961 Sherluck Braulio Baeza Harold Young Jacob Sher 2:44.40
1960 Kelso Eddie Arcaro Carl Hanford Bohemia Stable 2:43.00
1959 Middle Brother Eddie Arcaro E. Barry Ryan Mrs. E. Barry Ryan 2:43.20
1958 Martins Rullah Bill Shoemaker Eugene Jacobs George Lewis 2:43.40
1957 Promised Land H. Woodson Hirsch Jacobs Ethel D. Jacobs 2:44.40
1956 Riley Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 2:44.60
1955 Thinking Cap Paul J. Bailey Henry S. Clark Christiana Stable 2:43.40
1954 Fisherman Hedley Woodhouse Sylvester Veitch C. V. Whitney 2:42.00
1953 Platan Conn McCreary Harry Trotsek Hasty House Farm 2:43.40
1952 Mark-Ye-Well Eddie Arcaro Horace A. Jones Calumet Farm 2:42.60
1951 Counterpoint Dave Gorman Sylvester Veitch C. V. Whitney 2:42.60
1950 Bed O' Roses Nick Combest William G. Winfrey Alfred G. Vanderbilt II 2:44.20
1949 Ponder Steve Brooks Ben A. Jones Calumet Farm 2:42.60
1948 Ace Admiral Ted Atkinson James W. Smith Maine Chance Farm 2:42.80
1947 Cosmic Bomb Ovie Scurlock Willie Booth William G. Helis, Sr. 2:43.60
1946 School Tie Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 2:43.60
1945 Pot O'Luck Douglas Dodson Benjamin A. Jones Calumet Farm 2:43.60
1944 By Jimminy George Woolf James W. Smith Alfred P. Parker 2:43.20
1943 Fairy Manhurst Johnny Longden Richard E. Handlen Foxcatcher Farm 2:43.00
1942 Alsab George Woolf Sarge Swenke Mrs. Albert Sabath 2:42.00
1941 Whirlaway Alfred Robertson Ben A. Jones Calumet Farm 2:44.20
1940 Fenelon James Stout James E. Fitzsimmons Belair Stud 2:44.80
1939 Hash Eddie Arcaro John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 2:42.60
1938 Magic Hour Johnny Longden James E. Fitzsimmons Ogden Phipps 2:45.00
1937 Unfailing Frank Kopel Max Hirsch Parker Corning 2:44.20
1936 Granville James Stout James E. Fitzsimmons Belair Stud 2:43.60
1935 Firethorn Eddie Arcaro Preston M. Burch Walter M. Jeffords, Sr. 2:42.20
1934 Carry Over Tom Malley James E. Fitzsimmons Wheatley Stable 2:44.00
1933 War Glory John Gilbert George H. Conway Glen Riddle Farm 2:44.60
1932 Faireno Tom Malley James E. Fitzsimmons Belair Stud 2:43.60
1931 Twenty Grand Charley Kurtsinger James G. Rowe, Jr. Greentree Stable 2:41.20
1930 Gallant Fox Earl Sande James E. Fitzsimmons Belair Stud 2:41.40
1929 The Nut Mack Garner Joe Notter Warm Stable 2:45.60
1928 Reigh Count Chick Lang Bert S. Michell Fannie Hertz 2:44.60
1927 Nimba Harold Thurber George M. Odom Marshall Field III 2:45.00
1926 Espino Laverne Fator William J. Speirs William Ziegler, Jr. 2:42.60
1925 Marconi Kenneth Noe James E. Fitzsimmons Belair Stud 2:43.80
1924 Aga Khan John Maiben James E. Fitzsimmons Belair Stud 2:48.40
1923 Zev Earl Sande Sam Hildreth Rancocas Stable 2:44.60
1922 Kai Song Earl Sande Sam Hildreth Rancocas Stable 2:42.40
1921 Touch Me Not Frank Coltiletti James G. Rowe, Sr. Greentree Stable 2:43.20
1920 Man o' War Clarence Krummer Louis Feustel Glen Riddle Farm 2:40.80
1919 Vexatious † Willie Knapp James G. Rowe, Sr. Harry Payne Whitney 2:47.60
1918 Johren Frank Robinson James G. Rowe, Sr. Harry Payne Whitney 2:55.20
1917 Omar Khayyam Merritt Buxton Richard F. Carmen Wilfrid Viau 2:33.40
1916 Star Hawk Herman Phillips Walter B. Jennings A. Kingsley Macomber 2:32.60
1915 no race
1914 no race
1913 Rock View Thomas McTaggart Louis Feustel August Belmont, Jr. 2:51.00
1912 no race
1911 no race
1910 Sweep Joe Notter James G. Rowe, Sr. James R. Keene 2:53.00
1909 Fitz Herbert Vincent Powers Sam Hildreth Sam Hildreth 2:45.00
1908 Fair Play Eddie Dugan A. Jack Joyner August Belmont, Jr. 2:46.20
1907 Dinna Ken George Mountain John W. Rogers Harry Payne Whitney 2:48.00
1906 Accountant Jack Martin Matthew M. Allen James B. Brady 2:48.00
1905 Sysonby Dave Nicol James G. Rowe, Sr. James R. Keene 2:47.00
1904 Ort Wells Frank O'Neill Enoch Wishard John A. Drake 2:47.60
1903 Africander John Bullman Richard O. Miller Hampton Stable 2:45.20
1902 Major Daingerfield George Odom Matthew M. Allen F. C. McLewee & Co. 2:59.80
1901 The Parader Patrick A. McCue Thomas J. Healey Richard T. Wilson, Jr. 2:49.80
1900 Prince of Melbourne Henry Spencer J. Kyle Frank D. Beard 2:59.80
1899 Ethelbert Henry Spencer A. Jack Joyner Perry Belmont 2:51.40
1898 Hamburg Tod Sloan Matthew Byrnes Marcus Daly 2:51.20
1897 The Friar Fred Littlefield R. Wyndham Walden A. H. & D. H. Morris 2:48.40
1896 Requital Alonzo Clayton James G. Rowe, Sr. Brookdale Stable 2:49.40
1895 Bright Phoebus Lester Reiff H. H. Huron Del Monte Stable 2:51.40
1894 Dobbins Willie Simms Hardy Campbell, Jr. Richard Croker 2:55.00
1893 Daily America Willie Simms John W. Rogers Brown & Rogers 2:50.60
1892 Tammany Edward Garrison Matthew Byrnes Marcus Daly 2:51.40
1891 Potomac Anthony Hamilton Hardy Campbell, Jr. Michael F. Dwyer 2:51.00
1890 Tournament William Hayward Matthew M. Allen George Hearst 2:51.00
1889 Salvator Jim McLaughlin Matthew Byrnes James B. A. Haggin 2:51.00

* † In 1919, Over There finished first but was disqualified[why?].

References



Share

Premier Equine Classifieds

Subscribe

Subscribe to our newsletter and keep abreast of the latest news, articles and information delivered directly to your inbox.

Did You Know?

Modern horse breeds developed in response to a need for "form to function", the necessity to develop certain physical characteristics in order to perform a certain type of work... More...


The Gypsy Cob was originally bred to be a wagon horse and pulled wagons or caravans known as Vardos; a type of covered wagon that people lived in... More...


Archaeological evidence indicates that the Arabian horse bloodline dates back 4,500 years. Throughout history, Arabian horses spread around the world by both war and trade.... More...


That the term "Sporthorse" is a term used to describe a type of horse rather than any particular breed... More...