Jump to: navigation, search

Paumonok Handicap

Ungraded Stakes race
Paumonok Handicap
Location Aqueduct Racetrack
Queens, New York, United States
Inaugurated 1906
Race type Thoroughbred - Flat racing
Website www.nyra.com
Race information
Distance 6 furlong sprint
Track Dirt, left-handed
Qualification Three-years-old & up
Weight Handicap
Purse $65,000 added

The Paumonok Handicap is an American Thoroughbred horse race held annually at Aqueduct Racetrack in Queens, New York. A six furlong sprint race, it is open to horses aged three years and older and currently offers a purse of $75,000.

The race was inaugurated in 1906 at the now defunct Jamaica Racetrack in Jamaica, Queens, New York. It was hosted by the Jamaica track from 1906 to 1908 and from 1915 to 1959. Belmont Park hosted it in 1913.

Due to the passage by the New York Legislature of the Hart-Agnew Law outlawing gambling in New York State, there was no race run in 1909, 1911, 1912, and 1914.

Paumonok Handicap was run in two divisions in 1943 and again in 1975.

Records

Speed record:

  • 1:08.86 Don Six (2005)
  • 1:08.80 Duck Dance (1972)

Most wins:

  • 2 - Red River (1907, 1908)
  • 2 - Silver Fox (1926, 1927)
  • 2 - True And Blue (1990, 1991
  • 2 - Bishop Court Hill (2006, 2007)

Most wins by a jockey:

Most wins by a trainer:

Most wins by an owner:

Winners

Year

Winner

Age

Jockey

Trainer

Owner

Time
2010 Wall Street Wonder 4 Channing Hill John Terranova II Stetson Stables 1:09.40
2009 True Quality 4 Chuck Lopez John P. Campo, Jr. Paraneck Stable 1:10.92
2008 Lord Snowdon 5 Ramon Dominguez Anthony W. Dutrow Dubb, Goldfarb, Robbins 1:10.20
2007 Bishop Court Hill 7 Jose A. Santos Todd A. Pletcher Melnyk Racing Stables 1:09.20
2006 Bishop Court Hill 6 Jose A. Santos Todd A. Pletcher Melnyk Racing Stables 1:09.47
2005 Don Six 5 Aaron Gryder Scott A. Lake Patricia A. Generazio 1:08.80
2004 Peeping Tom 7 Ariel Smith Patrick L. Reynolds Flatbird Stable 1:10.40
2003 Crossing Point 6 Ryan Fogelsonger Benjamin Feliciano, Jr. Nancy Clark & Fred Heyman 1:09.80
2002 Wrangler 4 Aaron Gryder James A. Jerkens Stronach Stable 1:09.00
2001 Lexicon 6 Aaron Gryder Richard E. Mandella Jerry Moss 1:09.00
2000 Falkenburg 5 Joe Bravo Joseph Orseno Stronach Stable 1:09.80
1999 Esteemed Friend 5 Mike Luzzi Joseph Imperio Chi Ki Liu & Imperio 1:09.60
1998 King Roller 7 Aaron Gryder Mitchell Friedman Christopher Hagedorn 1:10.80
1997 Cold Execution 6 Julio Pezua Pancho Martin Viola Sommer 1:10.40
1996 Hay Cody 4 Joe Bravo John F. Dowd Carolyn Hulak 1:09.60
1995 Crafty Alfel 7 Julio Pezua Charles Carlesimo James Fabricatore 1:10.20
1994 Secret Odds 4 Mike Luzzi Lawrence Murray Sondra D. Bender 1:10.40
1993 R.D. Wild Whirl 5 Mike E. Smith Steve E. Rowan Robert W. Dommel 1:09.60
1992 Shuttleman 6 Angel Cordero, Jr. Richard E. Dutrow Jose A. Birriel, Jr. 1:11.00
1991 True And Blue 6 Julie Krone Anthony W. Dutrow Robert J. Bauer 1:10.40
1990 True And Blue 5 Jose A. Santos Gasper S. Moschera Barbara J. Davis 1:11.00
1989 High Brite 5 Angel Cordero, Jr. D. Wayne Lukas H. Joseph Allen 1:09.20
1988 Vinnie The Viper 5 Julie Krone Robert P. Klesaris Lazer II Stable 1:10.20
1987 Best By Test 5 Jose A. Santos John J. Lenzini, Jr. Cedar Valle Stable 1:09.40
1986 Bolting Holme 5 Eddie Maple Robert L. Wheeler Herman M. Braude 1:10.20
1985 Entropy 5 Jerry D. Bailey Jan H. Nerud Tartan Stable 1:10.40
1984 Space Mountain 5 Antonio Graell Michael Sedlacek Oak Manor Farm 1:11.00
1983 In From Dixie 6 Angel Santiago Edward I. Kelly, Sr. Brookfield Farms 1:11.40
1982 Contare 6 Eric Beitia Sidney Watters, Jr. Stephen C. Clark, Jr. 1:10.20
1981 Dr. Blum 4 Ruben Hernandez Howard M. Tesher H. Joseph Allen 1:10.40
1980 Amadevil 6 Herb McCauley Orville Kemling Paul Kemling 1:11.40
1979 Vencedor 5 Ruben Hernandez Luis Barrera Armando Cosme 1:10.00
1978 Great Above 6 Eddie Maple Pancho Martin Sigmund Sommer 1:11.20
1977 Whatsyourpleasure 4 Menotti Aristone Ben Perkins, Sr. Mrs. Arnold Willcox 1:10.60
1976 Gallant Bob 4 Gerland Gallitano Joseph Marguette Robert Horton 1:10.80
1975 Hudson County 4 Eddie Maple Stanley R. Shapoff Robert B. Cohen 1:10.40
1975 Princely Native 4 Braulio Baeza Lazaro S. Barrera Harbor View Farm 1:10.80
1974 Torsion 4 Jorge Velasquez John P. Campo Buckland Farm 1:09.60
1973 North Sea 4 Robyn C. Smith Robert P. Lake Alfred G. Vanderbilt II 1:09.60
1972 Duck Dance 5 John Ruane H. Allen Jerkens Hobeau Farm 1:08.80
1971 Forum 4 Robert Woodhouse Eugene Jacobs Herbert Allen 1:09.80
1970 Best Turn 4 Chuck Baltazar Frank A. Bonsal Calumet Farm 1:10.20
1969 Pappa Steve 4 Jorge Velasquez Raymond Metcalf Steven B. Wilson 1:09.80
1968 Air King 2d 6 Sandino Hernandez Angel Penna, Sr. Stud Quito 1:10.00
1967 Our Michael 4 Robert Ussery John Gainer Edgehill Farm 1:12.60
1966 Seaman 4 John L. Rotz Max Hirsch King Ranch 1:10.20
1965 Cupid 4 William Mahorney Theodore Saladin Bert W. Martin 1:11.20
1964 Ahoy 4 Howard Grant J. Bowes Bond Jaclyn Stable 1:09.20
1963 Kisco Kid 5 Hedley Woodhouse George C. Frostad George C. Frostad 1:09.20
1962 Rideabout 4 Jack Leonard John A. Nerud Tartan Stable 1:11.40
1961 Pied d'or 4 John L. Rotz Horace A. Jones Calumet Farm 1:10.80
1960 Sir Salonga 4 Henry Moreno Tommy Root Stella G. Steckler 1:11.00
1959 Isendu 4 Bill Shoemaker Edward I. Kelly, Sr. Brookfeld Farms 1:10.80
1958 Admiral Vee 6 Willie Lester H. Allen Jerkens Edward Seinfeld 1:11.20
1957 Jet Action 6 Eric Guerin W. L. "Duke" McCue Maine Chance Farm 1:11.20
1956 Nance's Lad 4 John Choquette Hilton A. Dabson Hilton A. Dabson 1:11.60
1955 Bobby Brocato 4 Ray Broussard William Molter Joe W. Brown 1:10.60
1954 White Skies 5 Eddie Arcaro Tommy Root William M. Wickham 1:10.80
1953 Squared Away 4 Jimmy Nichols G. Carey Winfrey Mrs. Jan Burke 1:10.20
1952 Woodchuck 4 James Stout Joseph H. Pierce Palatine Stable 1:09.80
1951 Ferd 4 Ted Atkinson Andy Schuttinger Mrs. Andy Schuttinger 1:11.20
1950 Olympia 4 Eddie Arcaro Ivan H. Parke Fred W. Hooper 1:10.80
1949 Rippey 4 Eddie Arcaro Edward L. Snyder William G. Helis 1:12.40
1948 Better Self 6 Warren Mehrtens Max Hirsch King Ranch 1:11.80
1947 Fighting Frank 4 Paul Glidewell Pete Battle Mrs. Louise S. Donovan 1:11.20
1946 Fighting Step 4 George South Charles C. Norman Murlogg Farm 1:10.80
1945 Devil Diver 6 Eddie Arcaro John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:10.80
1944 Devil Diver 5 Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:11.20
1943 Regards 4 James Stout T. D. Grimes Mrs. J. Grimes 1:12.20
1943 Apache 4 Johnny Longden James E. Fitzsimmons Belair Stud 1:12.00
1942 Potranco 5 Paul Keiper L. J. Wilson M. A. & L. D. Kern 1:14.00
1941 King Cole 3 Porter Roberts James E. Fitzsimmons Ogden Phipps 1:11.80
1940 Fighting Fox 5 James Stout James E. Fitzsimmons Belair Stud 1:11.80
1939 Johnstown 3 James Stout James E. Fitzsimmons Belair Stud 1:11.20
1938 Snark 5 Johnny Longden James E. Fitzsimmons Wheatley Stable 1:11.60
1937 Pompoon 3 Harry Richards Johnny Loftus Jerome H. Louchheim 1:11.00
1936 Cycle 5 Robert Merritt Philip M. Walker Howe Stable 1:11.40
1935 King Saxon 4 Cal Rainey C. H. Knebelkamp C. H. Knebelkamp 1:10.80
1934 Sgt. Byrne 3 Sammy Renick James Ritchie J. Simonetti 1:11.60
1933 Pilate 5 Laverne Fator Andy Schuttinger Andy Schuttinger 1:12.60
1932 Questionnaire 5 Alfred Robertson Edward J. Bennett James Butler 1:12.20
1931 Protractor 5 S. Herbert not found Leo Perry 1:12.00
1930 Sarazen 3 Pete Walls Max Hirsch Fair Stable 1:13.00
1929 Mei Foo 3 Laverne Fator Sam Hildreth Rancocas Stable 1:14.00
1928 Polydor 3 Mack Garner William J. Spiers William Ziegler, Jr. 1:14.00
1927 Silver Fox 5 Laverne Fator Sam Hildreth Rancocas Stable 1:12.60
1926 Silver Fox 4 Laverne Fator Sam Hildreth Rancocas Stable 1:12.00
1925 Worthmore 4 Earl Sande John S. Ward Everglade Stable 1:12.00
1924 St. James 3 Clarence Kummer A. Jack Joyner George D. Widener, Jr. 1:11.60
1923 Zev 3 Laverne Fator Sam Hildreth Rancocas Stable 1:12.00
1922 Tryster 4 L. Penman Scott P. Harlan Harry Payne Whitney 1:11.40
1921 On Watch 4 Willie Kelsay Max Hirsch George W. Loft 1:13.20
1920 Dunboyne 4 Ted R. Rice James H. McCormick P. A. Clark 1:12.40
1919 Flags 4 Lawrence Lyke G. Carey Winfrey Beach Stable 1:12.40
1918 Old Koenig 5 G. Byrne George Ziegler Beverwyck Stable 1:12.40
1917 Kewessa 7 Eddie Ambrose William L. Oliver William L. Oliver 1:12.00
1916 Sand Marsh 4 Andy Schuttinger Richard O. Miller Fred E. Rose 1:12.20
1915 Coquette 3 G. Byrne not found Matthew Corbett 1:13.00
1913 Spring Board 4 T. Davies J. Simon Healy Edward B. Cassatt 1:12.80
1910 Restigouche 5 Carroll Shilling Sam Hildreth Sam Hildreth 1:12.00
1908 Red River 4 Eddie Dugan Thomas J. Healey Richard T. Wilson, Jr. 1:12.60
1907 Red River 3 R. Lowe Thomas J. Healey Richard T. Wilson, Jr. 1:13.20
1906 Inquisitor 3 Walter Miller Thomas Welsh Thomas Welsh 1:13.20

References



Share

Premier Equine Classifieds

Subscribe

Subscribe to our newsletter and keep abreast of the latest news, articles and information delivered directly to your inbox.

Did You Know?

Modern horse breeds developed in response to a need for "form to function", the necessity to develop certain physical characteristics in order to perform a certain type of work... More...


The Gypsy Cob was originally bred to be a wagon horse and pulled wagons or caravans known as Vardos; a type of covered wagon that people lived in... More...


Archaeological evidence indicates that the Arabian horse bloodline dates back 4,500 years. Throughout history, Arabian horses spread around the world by both war and trade.... More...


That the term "Sporthorse" is a term used to describe a type of horse rather than any particular breed... More...