Jump to: navigation, search

Rowe Cup

Group I race
ROWE CUP
Location Alexandra Park
Auckland, New Zealand
Inaugurated 1918
Race type Standardbred - Flat racing
Website Alexandra Park
Race information
Distance 3200m (2 miles)
Track Oval dirt, Right-handed
Qualification Three-year-olds and up
Purse NZ $300,000

The Rowe Cup is a race held annually in May at Alexandra Park, Auckland, New Zealand for standardbred horses. Worth $300,000 and run over a distance of 3200 m, it is one of the major harness races for trotters rather than pacers. [1] [2]

Contents

Other major races

Records

Most wins:

Most wins by a driver:

  • 4 - Anthony Butt (2000, 2001, 2003, 2004)
  • 4 - Maurice McKendry {1986, 1992, 1993, 2008)
  • 4 - J T Paul (1926, 1927, 1935, 1936)
  • 4 - R Young {1946, 1949, 1950, 1952)
  • 3 - L J Mahoney (1938, 1939, 1941)
  • 3 - W Orange (1920, 1922, 1923)

Winners list

ROWE CUP (Handicap Race for Trotters, 3200m, $300,000) Run annually in May at Alexandra Park Raceway

Year

Horse

Hcp

Owner

Driver

Time

2009 One Over Kenny fr Fr L E Williams, Mrs H R Williams Tony Herlihy 4:07.0
2008 Our Sunny Whiz fr R A, R M & K A Southey, Mrs S D Lean Maurice McKendry 4:12.4
2007 One Over Kenny fr L E & Mrs. H R Williams Tony Herlihy 4:09.0
2006 Inspire fr Red And White Synd/R G H Thomson/G J & P C Nairn Paul Nairn 4:13.0
2005 Martina H fr K D Marr, I D Malcolm, Derek Balle Derek Balle 4:09.4
2004 Lyell Creek fr Mrs K L Butt/G A V Bruton/The Creek Synd Anthony Butt 4:07.7
2003 Take A Moment fr Long Drive Syndicate Anthony Butt 4:08.0
2002 La Coocaracha 15 m L J & S Christou/B Meani/G Meani Kerryn Manning 4:05.3
2001 Lyell Creek 15 m A M Butt/G A V Bruton/The Creek Synd Anthony Butt 4:06.0
2000 Lyell Creek 15 m G A V Bruton Anthony Butt 4:05.8
1999 Mountain Gold fr The Dual Code Syndicate Barry Purdon 4:13.8
1998 Merinai 10 m J F Bedwell, Miss A M Bedwell, Mrs M E Hill James Stormont 4:08.6
1997 Eastburn Grant fr L A Barnett Ken Barron 4:08.8
1996 Wagon Apollo fr N G Aitken, D V Lang Graeme Lang 4:09.5
1995 So Long Eden fr Ms M J Millar, W J Bishop Colin De Filippi 4:06.7
1994 Diamond Field 10 m Southland St'Breds No 2 Syndicate Tony Herlihy 4:15.6
1993 David Moss fr Est H W Cox, O Andersen Maurice McKendry 4:09.8
1992 Directorship fr Classic Nine Syndicate Maurice McKendry 4:13.5
1991 Gee du Jour fr A D Cain, S J Adlam, J A Lischner Tony Herlihy 4:12.3
1990 Idle Scott fr R F Hunt, M K Chubb, G R Mason, D K Gibbons Dave Gibbons 4:10.8
1989 Yankee Loch fr D K Gibson, Mrs R M Gibson Jim Curtin 4:14.0
1988 Highwood fr W E Stapleton, L J Hanrahan Ricky May 4:14.4
1987 Landora's Pride fr C T Allingham, Mrs V M Allingham John Langdon 4:12.8
1986 Mairo Sultan Fr K Miller, Mrs J P Miller Maurice McKendry 4:19.3
1985 Tussle fr Dr C H G Irvine P N Jones 4:20.6
1984 Jenner fr Kenwood Syndicate J W Langdon 4:13.6
1983 Sir Castleton fr M S MacPherson P G O'Reilly jnr 4:17.0
1982 Stormy Morn 15m P G Moore A J Perucich 4:25.3
1981 No Response 10m F T N Black R J Brosnan 4:18.2
1980 Special Pride fr P J & Mrs M C Harnett P T Wolfenden 4:24.6
1979 Even Speed fr I H Langford & Dr B W Nixon W R Butt 4:22.0
1978 Ritch Hill fr E W & T R Running B Running 4:21.0
1977 Framalda 10m A L Daly & F L H Mooney P T Wolfenden 4:17.9
1976 Easton Light 40m E W & T R Running B Running 4:19.4
1975 Robyn Evander fr P Butterworth & J E Smith J Smith 4:22.5
1974 Cee Ar fr R H De Filippi & V Ford D D Nyhan 4:17.3
1973 Miss Debra 12 yds J R Longville, V Nicholson & G Wood H P Timmins 4:25.8
1971 Paulette scr A Gibbon D K Gibbons 4:36.4
1970 Global Hall scr R D Butt & E Gaffaney R D Butt 4:18.6
1969 Single Cash 30 yds S R Landon & L E B File P T Wolfenden 4:19.2
1968 Single Cash 12 yds S R Landon & L E B File P T Wolfenden 4:22.4
1967 Mountain Pride scr J E Smith & Estate L J Ashworth J E Smith 4:23.4
1966 Scotleigh scr C R Griffin C R Griffin 4:21.4
1965 Astralight 12 yds W F Woolley J A Carmichael 4:25.0
1964 Dreaming scr A H Edge C McDonald 4:23.0
1963 Pohutukawa 24 yds R J & G M Oliver D J Townley 4:18.6
1962 Pohutukawa 36 yds R J & G M Oliver R J Oliver 4:21.6
1961 Ordeal 78 yds Mrs L M Bradley M Holmes 4:14.0
1960 Jewel Derby 72 yds E C Parker P T Wolfenden 4:27.0
1959 Recruit 78 yds J J Rooney M Holmes 4:24.8
1958 Battle Cry 72 yds Mrs & E S Baxter W R Butt 4:21.2
1957 Tapuwae scr Mrs M Adam L Greenaway 4:32.8
1956 Recruit 132 yds J Rooney M Holmes 4:20.4
1955 Indian Parrish 12 yds A Ogilvie O Nicholas 4:31.6
1954 Quick Silver 24 yds Mrs J N Oliver W K Tatterson 4:30.4
1953 Rewa Scott 36 yds W A Craddock & R Curragh D Jones 4:27.0
1952 Indomitable scr W E Hyslop R Young 4:30.6
1951 Fair Isle 36 yds V Alborn & E J August V Alborn 4:27.6
1950 Gay Belwyn 60 yds Mrs E A Berryman R Young 4:30.6
1949 Single Task 12 yds Brownson Bros R Young 4:26.0
1948 Bellisima 72 yds W E Sticking C R Berkett 4:44.0
1947 Noble Star scr J Mearn A W Broughton 4:32.0
1946 Aerial Scott 24 yds J Spier R Young 4:45.0
1945 Casablanca 72 yds S T Webster J B Pringle 4:34.0
1944 Fantom 24 yds J R McKenzie G B Noble 4:33.0
1943 Douglas McElwyn 36 yds L F Berkett L F Berkett 4:33.6
1942 Fantom scr J R McKenzie G B Noble 4:35.4
1941 Jimmy Drusus scr P V Flexman L J Mahoney 4:42.0
1940 Margin scr C Moran C Moran 4:40.0
1939 Gay Moko 36 yds J Mahoney L J Mahoney 4:41.4
1938 Pirate's Last 60 yds J Mahoney L J Mahoney 4:39.2
1937 Parrish Belle 36 yds A G Pillinger A G Pillinger 4:34.6
1936 Great Admiral 48 yds J T Paul J T Paul 4:33.0
1935 Great Admiral 60 yds J T Paul J T Paul 4:36.0
1934 Nell Volo 108 yds F J Smith F J Smith 4:26.4
1933 Nell Volo scr F J Smith F J Smith 4:41.0
1932 Garner scr E C McDermot E C McDermott 3:27.0
1931 Surprise Journey 96 yds G J Barton W J Tomkinson 4:32.6
1930 Raima 24 yds J H Lloyd J A Gerrard 4:34.0
1929 Raima scr J H Lloyd J J Kennerly 4:45.2
1928 Kempton scr Mrs E Berryman C S Donald 4:40.4
1927 Waikaha 12 yds J T Paul J T Paul 4:36.6
1926 Waikaha 24 yds J T Paul J T Paul 4:37.8
1925 Rose Bingen 36 yds C Johnstone W Willietts 4:36.0
1924 Pyramus 24 yds F J Rayner A J Julian 4:44.4
1923 Mutu scr A W Jones W Orange 4:44.0
1922 Aerial Bingen 36 yds J Pettie W Orange 4:45.8
1921 Native King 24 yds B Shadbolt B Shadbolt Jnr 4:46.0
1920 Grattan Abbey scr W Orange W Orange 4:48.0
1919 Bluewood scr R M Morten J Bryce 4:54.6
1918 Whist 48 yds J R Corrigan A Adams 4:48.4

See also

References



Share

Premier Equine Classifieds

Subscribe

Subscribe to our newsletter and keep abreast of the latest news, articles and information delivered directly to your inbox.

Did You Know?

Modern horse breeds developed in response to a need for "form to function", the necessity to develop certain physical characteristics in order to perform a certain type of work... More...


The Gypsy Cob was originally bred to be a wagon horse and pulled wagons or caravans known as Vardos; a type of covered wagon that people lived in... More...


Archaeological evidence indicates that the Arabian horse bloodline dates back 4,500 years. Throughout history, Arabian horses spread around the world by both war and trade.... More...


That the term "Sporthorse" is a term used to describe a type of horse rather than any particular breed... More...