Jump to: navigation, search

Sanford Stakes

Grade II race
Sanford Stakes
Location Aqueduct Racetrack
Queens, New York, United States
Inaugurated 1913
Race type Thoroughbred - Flat racing
Website www.nyra.com/index saratoga
Race information
Distance 6 furlong sprint
Track Dirt, left-handed
Qualification Two-year-olds
Weight Assigned
Purse $150,000

The Sanford Stakes is an American Thoroughbred horse race held annually during the third week of July at the Saratoga Race Course in Saratoga Springs, New York. A six furlong sprint race, the Grade II event is open to two-year-old horses.

Inaugurated in 1913 as the Sanford Memorial Stakes, it was modified to its present name in 1927. The race is named for Stephen Sanford and his son John, Amsterdam, New York businessmen from one of Saratoga's original horse racing families. Their horses first appeared in the Saratoga races in 1880. Stephen Sanford named all his best horses after members of the Mohawk nation.

The race was hosted by Belmont Park from 1943 through 1945. It was contested at five and a half furlongs from 1962 through 1968. Held for almost a hundred years, the only two years in which it did not take place was 1961 and 2005.

Only four horses have ever won all three Saratoga Racecourse events for two-year-olds. Regret (1914), Campfire (1916), Dehere (1993), and City Zip (2000) each swept the Sanford Stakes, Saratoga Special Stakes, and Hopeful Stakes.

It was in the seventh running of the Sanford in 1919 that the great Man o' War lost his only race to a horse called Upset.


Speed record: (at current distance of 6 furlongs)

Most wins by a jockey:

Most wins by an owner:







2009 Backtalk Miguel Mena Thomas M. Amoss GoldMark Farm 1:10.07
2008 Desert Party Edgar Prado Eoin G. Harty Darley Stable 1:12.23
2007 Ready's Image John Velazquez Todd A. Pletcher James T. Scatuorchio 1:09.90
2006 Scat Daddy John Velazquez Todd A. Pletcher James T. Scatuorchio 1:11.18
2005 no race
2004 Afleet Alex Jeremy Rose Timothy F. Ritchey Cash is King Stable 1:09.32
2003 Chapel Royal John Velazquez Todd A. Pletcher Derrick Smith & Michael Tabor 1:10.74
2002 Whywhywhy Edgar Prado Patrick Biancone Biancone and Ouaki 1:10.40
2001 Buster's Daydream John Velazquez Timothy J. Tullock, Jr. S J Bee Stable 1:10.55
2000 City Zip Jose A. Santos Linda L. Rice Bowling & Thompson 1:10.69
1999 More Than Ready John Velazquez Todd A. Pletcher James T. Scatuorchio 1:09.65
1998 Time Bandit Pat Day D. Wayne Lukas Padua Stables 1:11.40
1997 Polished Brass Pat Day Patrick B. Byrne Joseph LaCombe 1:10.23
1996 Kelly Kip Jean-Luc Samyn H. Allen Jerkens Hobeau Farm 1:10.20
1995 Maria's Mon Robbie Davis Richard E. Schosberg Mrs. Morton Rosenthal 1:10.80
1994 Montreal Red Jose A. Santos Flint S. Schulhofer Vendome Stables 1:10.56
1993 Dehere Chris McCarron Reynaldo H. Nobles Due Process Stable 1:10.48
1992 Mountain Cat Pat Day D. Wayne Lukas William T. Young 1:10.60
1991 Caller I. D. Jerry D. Bailey Stanley M. Hough Triumviri Stable 1:10.92
1990 Formal Dinner Jose A. Santos D. Wayne Lukas Leonard D. Mathis 1:10.20
1989 Bite The Bullet Jose A. Santos D. Wayne Lukas Eugene V. Klein 1:09.80
1988 Mercedes Won Robbie Davis Arnold Fink Christopher Spencer 1:10.00
1987 Forty Niner Eddie Maple Woody Stephens Claiborne Farm 1:10.00
1986 Persevered Angel Cordero, Jr. Laz Barrera Ethel D. Jacobs 1:10.60
1985 Sovereign Don Jorge Velasquez D. Wayne Lukas Eugene V. Klein 1:10.60
1984 Tiffany Ice Gregg McCarron Joseph B. Cantey Mrs. Charles H. Thieriot 1:10.80
1983 Big Walt Jeffrey Fell Joseph Nash Grandview Stable 1:11.00
1982 Copelan Jerry D. Bailey Mitchell Griffin Fred W. Hooper 1:10.40
1981 Mayanesian Jacinto Vasquez Nick Zito Ernest B. Wright 1:11.20
1980 Tap Shoes Ruben Hernandez Howard M. Tesher Leone J. Peters 1:10.00
1979 I Speedup Jeffrey Fell Edward I. Kelly, Sr. Brookfield Farms 1:10.40
1978 Fuzzbuster Jorge Velasquez John M. Gaver, Jr. Greentree Stable 1:10.80
1977 Affirmed Steve Cauthen Laz Barrera Harbor View Farm 1:09.60
1976 Turn Of Coin Angel Cordero, Jr. William O. Hicks William O. Hicks 1:10.20
1975 Turn To Turia Eddie Maple Reggie Cornell Calumet Farm 1:10.80
1974 Ramahorn Chuck Baltazar Pancho Martin Sigmund Sommer 1:11.00
1973 Az Igazi Michael Venezia Homer C. Pardue Joseph R. Straus 1:10.60
1972 Secretariat Ron Turcotte Lucien Laurin Meadow Stable 1:10.00
1971 Cohasset Tribe Manuel Ycaza Woody C. Stephens Louis L. Haggin II 1:10.60
1970 Executioner Jacinto Vasquez Edward J. Yowell October House Farm 1:09.40
1969 Walker's Angel Cordero Jr. Frank I. Wright Oxford Stable 1:10.40
1968 King Emperor Braulio Baeza Edward A. Neloy Wheatley Stable 1:03.40
1967 Exclusive Native Angel Cordero Jr. Ivan H. Parke Harbor View Farm 1:03.60
1966 Yorkville John L. Rotz Sylvester Veitch George D. Widener, Jr. 1:05.00
1965 Flame Tree Bobby Ussery Howard Jacobson Samuel J. Lefrak 1:04.60
1964 Cornish Prince Donald Pierce Sylvester Veitch George D. Widener, Jr. 1:04.40
1963 Delirium Braulio Baeza John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:05.40
1962 Rash Prince Ismael Valenzuela Walter A. Kelley Elmendorf Farm 1:04.60
1961 no race
1960 Hail To Reason Bobby Ussery Hirsch Jacobs Patrice Jacobs 1:11.00
1959 Weatherwise John Ruane John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:12.40
1958 Pilot Eddie Arcaro William O. Hicks Cambridge Stable 1:13.40
1957 Louis d'Or Raul Sterling Jake Byer Mrs. W. T. Kissel 1:13.20
1956 Thin Ice Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:12.60
1955 Head Man Paul J. Bailey Sylvester Veitch C. V. Whitney 1:11.80
1954 Brother Tex Conn McCreary Woody Stephens Woody Stephens 1:12.80
1953 Bobby Brocato Ovie Scurlock John B. Theall Joe W. Brown 1:13.20
1952 Bradley Jimmy Nichols not found Mrs. C. Oliver Iselin 1:14.60
1951 Tom Fool Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:12.60
1950 Big Stretch Eddie Arcaro John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:11.60
1949 Detective Ted Atkinson not found Mrs. Aksel Wichfield 1:12.80
1948 Slam Bang Warren Mehrtens not found C. Mahlon Kline 1:12.00
1947 Inseparable Job Dean Jessop Preston M. Burch Brookmeade Stable 1:11.80
1946 Donor Job Dean Jessop George M. Odom Deering Howe 1:11.60
1945 Pellicle Conn McCreary E. Leigh Cotton Hal Price Headley 1:10.80
1944 The Doge Ferrill Zufelt Frank A. Bonsal Pentagon Stable 1:10.40
1943 Rodney Stone Ted Atkinson Preston M. Burch Harry La Montagne 1:11.20
1942 Devil's Thumb Conn McCreary Cecil Wilhelm William E. Boeing 1:12.80
1941 Devil Diver Don Meade John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:12.80
1940 Good Turn Basil James Lee McCoy Alfred G. Vanderbilt II 1:13.20
1939 Boy Angler Fred A. Smith William J. Hurley Mr. French 1:12.20
1938 Birch Rod † Wayne D. Wright Bert Mulholland George D. Widener, Jr. 1:14.20
1937 Spillway Danny Dubois John B. Theall Joe W. Brown 1:14.00
1936 Maedic Eddie Litzenberger George E. Phillips Maemere Farm 1:13.00
1935 Crossbow II Eddie Arcaro Frank J. Kearns Calumet Farm 1:12.40
1934 Psychic Bid Mack Garner Robert A. Smith Brookmeade Stable 1:12.20
1933 First Ministrel Robert Jones Willie Brennan Greentree Stable 1:15.00
1932 Sun Archer Raymond Workman Jack Whyte Willis Sharpe Kilmer 1:12.80
1931 Mad Pursuit Thomas Malley Jack R. Pryce Walter J. Salmon, Sr. 1:12.20
1930 Sun Meadow Eddie Watters Tommy Rodrock Katherine E. Hitt 1:12.60
1929 Hi-Jack Linus McAtee A. Jack Joyner George D. Widener, Jr. 1:12.00
1928 Chestnut Oak James H. Burke Johnny Loftus Oak Ridge Stable 1:13.00
1927 Nassak Laverne Fator Sam Hildreth Rancocas Stable 1:12.60
1926 Northland John Maiben Thomas J. Healey Walter J. Salmon, Sr. 1:13.00
1925 Canter Clarence Turner Harry Rites J. Edwin Griffith 1:12.60
1924 Nicholas Linus McAtee Frank D. Weir Frank J. Farrell 1:15.60
1923 Parasol Earl Sande A. Jack Joyner George D. Widener, Jr. 1:12.80
1922 Bo McMillan Fred A. Smith Louis Cahn T. J. Pendergast 1:18.00
1921 Sir Hugh Mack Garner H. C. Milam Johnson N. Camden, Jr. 1:13.00
1920 Pluribus Jose Rodriguez T. J. Shannon Thomas W. O'Brien 1:15.20
1919 Upset Willie Knapp James G. Rowe, Sr. Harry Payne Whitney 1:11.20
1918 Billy Kelly Earl Sande H. Guy Bedwell J. K. L. Ross 1:14.60
1917 Papp L. Allen Max Hirsch George W. Loft 1:15.60
1916 Campfire John McTaggart Thomas J. Healey Richard T. Wilson, Jr. 1:13.40
1915 Bulse Carl Ganz not found J. W. Parrish 1:16.80
1914 Regret Joe Notter James G. Rowe, Sr. Harry Payne Whitney 1:13.40
1913 Little Nephew T. Killingworth not found M. B. Gruber 1:14.80

* † In 1938, Ariel Toy finished first, but was disqualified.



Premier Equine Classifieds


Subscribe to our newsletter and keep abreast of the latest news, articles and information delivered directly to your inbox.

Did You Know?

Modern horse breeds developed in response to a need for "form to function", the necessity to develop certain physical characteristics in order to perform a certain type of work... More...

The Gypsy Cob was originally bred to be a wagon horse and pulled wagons or caravans known as Vardos; a type of covered wagon that people lived in... More...

Archaeological evidence indicates that the Arabian horse bloodline dates back 4,500 years. Throughout history, Arabian horses spread around the world by both war and trade.... More...

That the term "Sporthorse" is a term used to describe a type of horse rather than any particular breed... More...