Jump to: navigation, search

Saranac Stakes

Grade III race
Saranac Stakes
Location Saratoga Race Course
Saratoga Springs, New York, United States
Inaugurated 1901
Race type Thoroughbred -
Race information
Distance 1³/16 miles (9.5 furlongs)
Track Grass, left-handed
Qualification Three-year-olds
Weight Scale Weight
Purse $100,000 added

The Saranac Stakes is an American Thoroughbred horse race run annually at Saratoga Race Course in Saratoga Springs, New York. The Grage III stakes is open to Three-year-old horses and is raced on turf over a distance of 1³/16 miles. The event, currently run in early September, offers a purse of $100,000.

Inaugurated in 1901, the race is named for the village of Saranac in Clinton County, New York in the Adirondack Mountains. Due to a legislated ban on parimutuel betting, all New York State racetracks ceased operations in 1911 and 1912. Cancellation of the race occurred again from 1943 to 1947 as a result of World War II. When it returned in 1948, the race was shifted to the now defunct Jamaica Racetrack until 1956 when it was moved to Aqueduct Racetrack where it was held from 1957–1961, 1963–1967, 1972–1974, and in 1976.

Raced on dirt until 1979, over the years the Saranac Stakes has been run at various distances:

  • 1 mile, 1 furlong : 1901-1908, 1910, 1996
  • 11/16 miles : 1948-1959
  • 1 mile : 1960-1995
  • 1³/16 miles : 1997–present

Records

Most wins by an owner:

Most wins by a jockey:

  • 7 - Eddie Maple (1972, 1975, 1981, 1983, 1986, 1987, 1992)

Winners of the Saranac Stakes since 1939

Year

Winner

Jockey

Trainer

Owner

Time
2009 Al Khali Kent Desormeaux William I. Mott Brous Stable/Wachtel Stable 1:53.00
2008 Marlang Richard Dos Ramos Deborah England Gus Schickedanz 1:53.10
2007 Mission Approved Eibar Coa Gary C. Contessa William F. Coyro, Jr. 1:53.81
2006 Rock Lobster Eibar Coa Michael W. Dickinson Flatbird Stable 1:57.36
2005 Jambalaya Jono Jones Catherine Day Phillips Catherine Day Phillips 1:54.20
2004 Prince Arch Javier Castellano Kenneth McPeek Raymond H. Cottrell, Sr. 1:53.89
2003 Shoal Water John R. Velazquez Mark Frostad Sam-Son Farms 1:55.43
2002 Ibn Al Haitham Richard Migliore Kiaran McLaughlin Sheikh Mohammed 1:55.30
2001 Blazing Fury Javier Castellano James J. Toner Caesar Kimmel 1:54.88
2000 Rob's Spirit Jerry D. Bailey William I. Mott E. White & M. Paulson 1:55.47
1999 Phi Beta Doc Ramon Dominguez Robert W. Leonard D. Foster & R. Leonard 1:51.61
1998 Crowd Pleaser Jean-Luc Samyn Jonathan Sheppard Augustin Stable 1:53.42
1997 River Squall Craig Perret Pete Vestal Thomas Carey 1:52.82
1996 Harghar Pat Day Burk Kessinger, Jr. Turf Stables Inc. 1:48.59
1995 Debonair Dan Jorge Chavez Gary Sciacca Lee Pokoik 1:33.65
1994 Casa Eire Joe Bravo Leo O'Brien Bernard Connaughton 1:34.67
1993 Halissee Julie Krone William I. Mott John A. Nerud 1:34.34
1992 Casino Magistrate Eddie Maple Thomas J. Kelly Blue Goose Stable 1:39.37
1991 Club Champ Angel Cordero, Jr. Stephen Schaeffer Robert Spiegel 1:34.20
1990 Rouse The Louse Jerry D. Bailey George R. Arnold, Jr. Alexander G. Campbell, Jr. 1:37.00
1989 Expensive Decision * Jean-Luc Samyn Stanley R. Shapoff Edward L. Shapoff 1:36.00
1989 Slew The Knight * Jean-Luc Samyn John O. Hertler Philip Dileo 1:36.00
1988 Posen Don Brumfield Woody Stephens Kennelot Stables 1:38.40
1987 Lights And Music Eddie Maple MacKenzie Miller Rokeby Stable 1:34.80
1986 Glow Eddie Maple Woody Stephens Claiborne Farm 1:34.60
1985 Equalize Robbie Davis Jan H. Nerud Tartan Stable 1:39.00
1984 Is Your Pleasure Angel Cordero, Jr. Edward I. Kelly Brookfield Farm 1:35.20
1983 Sabin Eddie Maple Woody Stephens Henryk de Kwiatkowski 1:39.60
1982 Prince Westport Jerry D. Bailey Stanley M. Hough Harbor View Farm 1:39.00
1981 De La Rose Eddie Maple Woody Stephens Henryk de Kwiatkowski 1:34.40
1980 Key To Content George Martens MacKenzie Miller Rokeby Stable 1:33.80
1979 Told Jean Cruguet Philip G. Johnson Meadowhill 1:34.40
1978 Buckaroo Jorge Velasquez John M. Gaver, Jr. Greentree Stable 1:35.00
1977 Bailjumper Angel Cordero, Jr. David A. Whiteley Pen-Y-Bryn Farm 1:35.20
1976 Dance Spell Angel Cordero, Jr. James W. Maloney Christiana Stables 1:34.20
1975 Bravest Roman Eddie Maple Woody Stephens Mrs. John A. Morris 1:34.80
1974 Accipiter Angel Santiago Pancho Martin Sigmund Sommer 1:36.40
1973 Linda's Chief Braulio Baeza Al Scotti Neil Hellman 1:34.00
1972 Icecapade Eddie Maple David A. Whiteley Locust Hill Farm 1:33.60
1971 Salem Jacinto Vasquez Edward L. Holton Christiana Stable 1:34.80
1970 Silent Screen John L. Rotz J. Bowes Bond Elberon Farm 1:36.00
1969 Best Turn Eddie Belmonte Henry Forrest Calumet Farm 1:35.60
1968 Stage Door Johnny Heliodoro Gustines John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:35.40
1967 Bold Hour John L. Rotz Bert Mulholland George D. Widener, Jr. 1:36.00
1966 Alexville Manuel Ycaza Max Hirsch Alexandra I. Kissam 1:36.00
1965 La Cima Bobby Ussery Homer C. Pardue Joseph R. Straus 1:34.40
1964 Lt. Stevens T. Barrow Charles P. Sanborn Ernest H. Woods 1:36.40
1963 Outing Class Braulio Baeza John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:36.80
1962 David K Bobby Ussery Burley Parke Harbor View Farm 1:35.80
1961 Globemaster John L. Rotz Thomas J. Kelly Leonard P. Sasso 1:36.60
1960 Divine Comedy M. Sorrentino Stanley T. Greene Llangollen Farm 1:34.60
1959 Mail Order Paul J. Bailey L. H. Thompson Alamode Farm 1:41.40
1958 Nasco Ray Broussard Jim Fitzsimmons Wheatley Stable 1:44.40
1957 Cohoes Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:43.40
1956 Ricci Tavi Paul J. Bailey Henry S. Clark Christiana Stable 1:42.20
1955 Saratoga Nick Shuk Frank A. Bonsal Montpelier 1:44.00
1954 Full Flight Jesse Higley Jim Fitzsimmons Wheatley Stable 1:44.80
1953 First Aid A. Catalano J. Elliott Burch Brookmeade Stable 1:43.80
1952 Golden Gloves Nick Wall Jim Fitzsimmons Belair Stud 1:45.40
1951 Bold Eddie Arcaro J. Elliott Burch Brookmeade Stable 1:43.60
1950 Sunglow Eddie Arcaro J. Elliott Burch Brookmeade Stable 1:43.60
1949 Sun Bahram Eddie Arcaro Carson Kirk Mrs. Eben Ellison, Jr. 1:45.00
1948 Mount Marcy Eddie Arcaro Sylvester Veitch C. V. Whitney 1:44.20
1942 Bless Me S. Young George M. Odom Edward R. Bradley 1:37.20
1941 Whirlaway Alfred Robertson Ben A. Jones Calumet Farm 1:38.00
1940 Parasang Basil James Sylvester Veitch C. V. Whitney 1:38.20
1939 Heather Broom Basil James Earl Sande John Hay Whitney 1:38.80

* In 1989, the race was run in two divisions.

Earlier winners

  • 1938 - Thanksgiving
  • 1937 - Burning Star
  • 1936 - Sun Teddy
  • 1935 - Good Gamble
  • 1934 - Kievex
  • 1933 - War Glory
  • 1932 - Morfair
  • 1931 - Danour
  • 1930 - Whichone
  • 1928 - Sun Edwin
  • 1927 - Osmand
  • 1926 - Mars
  • 1925 - Peanuts
  • 1923 - Cherry Pie
  • 1922 - Little Chief
  • 1921 - Crocus
  • 1920 - Dinna Care
  • 1918 - Motor Cop
  • 1917 - Midway
  • 1916 - Dodge
  • 1914 - Stromboli
  • 1913 - Ten Point
  • 1910 - Martinez
  • 1909 - Field Mouse
  • 1908 - Golconda
  • 1907 - Vails
  • 1906 - Gallavant
  • 1905 - Dandelion
  • 1904 - Dolly Spanker
  • 1903 - Molly Brant
  • 1901 - Dublin




Share

Premier Equine Classifieds

Subscribe

Subscribe to our newsletter and keep abreast of the latest news, articles and information delivered directly to your inbox.

Did You Know?

Modern horse breeds developed in response to a need for "form to function", the necessity to develop certain physical characteristics in order to perform a certain type of work... More...


The Gypsy Cob was originally bred to be a wagon horse and pulled wagons or caravans known as Vardos; a type of covered wagon that people lived in... More...


Archaeological evidence indicates that the Arabian horse bloodline dates back 4,500 years. Throughout history, Arabian horses spread around the world by both war and trade.... More...


That the term "Sporthorse" is a term used to describe a type of horse rather than any particular breed... More...